Kalıcı oturum iznine sahip olmanın 10 avantajı

1. Kalıcı oturum izni (Permanent Residency/PR) size Avustralya’da daimi olarak yaşama hakkı verir.

2. Dilediğiniz eğitim programına yazılma şansınız vardır. Özellikle üniversite eğitimi için yalnızca kalıcı oturum iznine sahip kişilere sağlanan avantajlı öğrenim kredilerinden yararlanabilirsiniz.

 

3. Kalıcı oturum iznine sahip kişiler Avustralya’da diledikleri meslekte ve diledikleri iş verenle çalışma hakkına sahiptirler. Kamu ya da ordu görevleri yalnızca Avustralya vatandaşlarının başvurusuna açıktır fakat iş kanunları ve haklar vatandaşlar ve PR sahipleri için ortaktır. PR sahipleri de sendikaya üye olabilir, iş kazaları ya da hastalık sonucu işe gidemediklerinde ödeme (worker’s compensation) talep edebilirler.

 

4. PR sahiplerinin ilk öğretim ve lise çağındaki çocukları, ücretsiz olarak devlet okullarında öğrenim görme hakkına sahiptir.

 

5. PR sahipleri, devletin Medicare isimli sağlık sistemine dahil olmaya hak kazanırlar. Medicare ile devlet kuruluşlarında ücretsiz tedavi hakkı elde edersiniz.

 

6. Uygun şartlar yerine getirildiği takdirde, akrabalarının PR sahibi olabilmesi için onlara sponsor olabilirler.

7. PR sahiplerinin Avustralya’da doğan çocukları doğumdan itibaren Avustralya vatandaşı olurlar.

8. Yeni Zellanda için vize almaya gerek duymadan maximum 3 ay kalacak şekilde seyahat edebilirler.

9. PR sahipleri Avustralya dışındayken ciddi bir şekilde yardıma ihtiyaç duyarlarsa Uluslararası İlişkiler Departmanı’ının Avustralya vatandaşlarına sunduğu yardımdan (Consular services) limitli olarak faydalanabilirler.

10. PR sahipleri Avustralya’da geçirdikleri 4 yılın ardından Avustralya Vatandaşlığı için başvuru yapma hakkı elde ederler.