Avustralya’da Çocuklu Yaşam Serisi – 1– Anne Grupları (Mother Groups)


Anne Grubu (Mother Group)

Avustralya’da doğum yaptıktan sonra eve döndüğünüzde, doğum sonrasındaki ilk 6 hafta içerisinde devlet tarafından gönderilen bir Anne ve Çocuk Sağlığı hemşiresi (Maternal & Child Health Nurse) tarafından evinizde ziyaret ediliyorsunuz.

Hemşire, evde çocuk için uygun alanlar oluşturulması konusunda önerilerde bulunuyor, emzirme ile ilgili problemlerinizde yardımcı oluyor ve yeni doğan bebeğinizin bakımı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor. Ayrıca doğum sonrası depresyonu ile ilgili ilk izlenimlerini not alıyor ve gerek görürse sizi konu ile ilgili uzman devlet kuruluşlarına yönlendiriyor.

Bunların dışında, size bebeğiniz ortalama 5-6 haftalık olduğunda katılacağınız bir “anne grubu” davetiyesi iletiyor.

Anne grupları, semtinizde bulunan “Early Childhood Health Centre” isimli kamu sağlık kurumları tarafından organize ediliyor. Geçici ya da kalıcı vize sahibi veya Avustralya vatandaşı olması ayırt edilmeksizin, Avustralya’da doğum yapan her anne bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Semtinizde oturan ve sizinle yakın tarihte doğum yapan yaklaşık 10-15 anne ve bebeğinin katıldığı, bebeğiniz 4 aylık oluncaya kadar devam eden haftalık toplantılarda;

  • Uyku ve sakinleştirme teknikleri

  • Bebek masajı

  • Bebek gelişimi ve oyun

  • Hastalık ve güvenlik

  • Katı gıdaya geçiş

  • Anne ve kadın sağlığı konularında, uzman hemşireler tarafından yeni annelere eğitimler veriliyor, toplantı sonrası soruları yanıtlanıyor.

Bu esnada yeni annelerin arkadaşlığı da desteklenmiş oluyor ve toplantılar bittikten sonra da uzun süren bir arkadaşlık serüveni başlıyor.

Yeni doğum yapmış annelerin bebeklerinin gelişimi konusunda heyecanını en çok aynı durumdaki bir diğer anne paylaşabilir. Bu en özel dönemde, annelerin doğum sonrası depresyonuna girmesini önlemek ve bebeklerin bilinçli ve güvenli bir ortamda büyümesini sağlamak için oluşturulmuş bu program, Avustralya’da doğum yapmış anneler tarafından oldukça takdir görmektedir.


Güncel Yazılar
Arşiv
Facebook
  • Facebook Icon