Avustralya’da Çocuklu Yaşam Serisi – 2– Oyun Grupları (Playgroups)


Okul öncesi yaşta çocukları olan göçmen aileler, özellikle evde tam zamanlı cocuklarının bakımını üstlenen anne veya babalar, taşınmalarının ilk döneminde kendilerini oldukça uzakta ve yalnız hissedebilirler.

Avustralya’daki “oyun grupları” konsepti işte tam da bu anda en çok ihtiyacınız olan aktivitedir. Çocuğunuz yaşıtları ile oynama imkanı bulurken siz de hem çocuğunuzla kaliteli vakit geçirirsiniz hem de ağırlıklı olarak sizinle aynı semtte oturan diğer ailelerle tanışma fırsatı elde edersiniz.

Photo Credit

Oyun grubu nedir?

Oyun grupları, 0-5 yaş arası çocuklar ve bakımı üstlenen kişilerin (anne, baba, büyükanne, büyükbaba, bakıcı gibi) halka açık mekanlarda (”community hall” vb), açık veya kapalı alanlarda bir araya gelebileceği, çocuklar için bebekliklerinden itibaren her yaş grubuna özel oyuncakların ve aktivitelerin bulunduğu, kar amacı gütmeyen organizasyonlardır.

Oyun gruplarında alanın ve eşyaların sorumluluğunu üstlenen, çocuklar için aktiviteler organize eden gönüllü çalışanlar bulunur. Çocukların güvenliğinden ise beraberinde geldikleri yetişkinler sorumludur. Ortalama 2-3 saat aralığında faaliyet gösterirler ve fiyatları semte ve kiralanan alanın büyüklüğüne göre 1-12 AUD arasında değişebilir. Bazı oyun grupları yıllık üyelik sistemi ile çalışırken bir çok oyun grubu günlük girişlerle çalışır.

Oyun gruplarını nasıl bulabilirsiniz?

Her eyaletin bir oyun grubu sayfası olur. Girdiğiniz semte göre size o semtte bulunan oyun grupları listelenir. Eyaletlerin oyun grupları sayfalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://www.playgroupnsw.org.au/

http://www.playgroup.org.au/

http://playgroupwa.com.au/

http://www.playgroupsa.com.au/

http://www.playgroupnt.com.au/

http://playgroupact.org.au/

http://playgrouptas.org.au/

https://www.playgroupqld.com.au/

Oyun grubuna giderken;

Bir çok aktivitenin yer aldığı oyun gruplarına katılırken çocuğunuzu özgürce kirlenebilecekleri şekilde giydirin. Yanınıza çocuklar için yedek kıyafet, şapka, küçük bir parça yiyecek ve su almayı, güneşli havalarda güneş kremi sürmeyi unutmayın.

İyi eğlenceler…

Photo Credit

#Avustralya #Göçmen #Vize #göçmenlikdanışmanı #AvustralyaGöçmenlik #NitelikliGöçmenlik #AvustralyaNitelikliGöçmenlik #Avustralyaoyungrubu #Avustralyaoyungrupları #Avustralyadaçocukluyaşam #Avustralyadayaşam #Avustrayadahayat

Güncel Yazılar
Arşiv
Facebook
  • Facebook Icon