Göçmenlik Danışmanları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Avustralya'ya giriş için başvurulan tüm vizelerin sonuçları, Avustralya Göç İşleri Bakanlığı'nda vize karar memuru olarak görev yapan memurlar tarafından, Avustralya göçmenlik kanunları esas alınarak verilir. Yani dosyanızın, başvurunuzla ilgili kanunlara %100 uyması halinde vizeniz de %100 onaylanmaktadır (kanunda kararın, memurun insiyatifine bırakıldığı durumlar haricinde).

Avustralya kanunları ise sık değişen, oldukça karışık, erişimi zor olan ve küçük detayları nedeniyle kişiye özel yorumlanması gereken kanunlardır.

Internette dolaşan, eksik, yanlış, kimi zaman da güncelliğini yitirmiş bilgilerin ışığında başvurunuzu riske sokmak istemezseniz resmi bir danışmanla çalışmanız tavsiye edilmektedir.

Danışmanınızın “resmi” olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Aslında danışmanlar resmi veya resmi değil olarak ikiye ayrılmıyor. Fakat her sektörün yan sanayisi bulunduğu gibi, ne yazık ki göçmenlik danışmanlığı sektöründe de eğitimi, bilgisi, yetkisi olmayan, başvurularınızı "yarı fiyatına" ya da çok daha ucuza yapabileceğini iddia eden kişiler ortaya çıkmaktadır.

Avustralya’da göçmenlik danışmanlarının zorunlu olarak kayıtlı olduğu tek kurum (aynı zamanda devlet kurumudur) Migration Agents Registration Authority (MARA)’dır. Resmi danışmanların mutlaka Migration Agents Registration Number (MARN)’I bulunur. Çalışmayı düşündüğünüz danışmana MARN numarasını sorarak aşağıdaki linkten doğruluğunu kontrol edebilirsiniz: (Örn; Ozlem Duygu Cikla , MARN: 1794523)

https://www.mara.gov.au/search-the-register-of-migration-agents/

Avustralya kanunlarına göre Avustralya'da kayıt dışı göçmenlik yapmak yasa dışıdır.

Resmi olmayan fakat kendilerini danışman olarak nitelendiren kişilerin Avustralya kanunlarına ve başvurular için gerekli olan bir çok kaynağa erişimi yoktur, Avustralya kanunlarını okuma/anlama yetkinliği yoktur. Başvurunuzu çeşitli internet sitelerinde yer alan yanlış/yanıltıcı/eksik ya da güncel olmayan bilgilerle hazırlamaya çalışırlar.

Yapılan hatanın boyutuna göre en basitinden yüklü bir maddi zarara uğrayabilir (departmana ya da diğer kurumlara, meslek denkliği vb yapılan ödemeler, başvuru hatalı olsa da olmasa da ne yazık ki geri alınamıyor), ya da dosyanızda yapılan hatalar sizi de Avustralya devletine karşı dolandırıcı durumuna düşürürse, Avustralya devleti tarafından “ban” (giriş yasağı) alabilir, ya da yasaklanmasanız da sonraki vize başvurularınız düzgün olsa dahi bu red nedeniyle diğer başvurularınıza da red alabilirsiniz. (Ayrıca bir çok ülke turist vizelerini verirken dahi başka bir ülkeden vize reddi ya da ban alıp almadığınızı sormaktadır. Avustralya’dan alacağınız red, diğer ülkelere yapacağınız başvuruları da olumsuz etkileyebilir)

Bunun yanı sıra, bu kişilere ücret ödemenizin ardından sizin tüketici olarak haklarınızı koruyan bir süreç veya kurum bulunmamaktadır. Ücreti ödemenizden sonra bu kişiler ortadan kaybolabilir ya da size başta söz verdikleri işin tamamını (eksik ve yanlış bilgilerle de olsa) gerçekleştirmeyebilirler. Bu durumda paranızı geri alma, ya da şikayette bulunma şansınız oldukça düşüktür.

Bunun aksine, resmi (MARA) kayıtlı bir danışmanla çalıştığınızda, söz verilen işin karşılığını alamazsanız ilgili danışmanı MARA'ya şikayet etme hakkınız bulunmaktadır. (Soruşturmalar MARA tarafından titizlikle yapılmaktadır).

Tüm bu nedenlerden dolayı, eğer başvurunuzda profesyonel bir yardım almak istiyorsanız, danışman olduğunu iddia eden kişinin yetkisi bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol ediniz.

#MARA #MARN #Resmidanışman #Avustralya #Vize #Göçmen #Avustralyaçalışmavizesi #göçmenlikdanışmanı #AvustralyaGöçmenlik #Çalışmavizesi #NitelikliGöçmenlik #Avustralyadayaşam #Avustrayadahayat #AvustralyaNitelikliGöçmenlik #kalıcıoturum #kalifiyegöçmenlik #Avustralyavatandaşı

Güncel Yazılar
Arşiv
Facebook
  • Facebook Icon